Klub Turystów Pieszych "Salamandra "
Zarys historii

Pomysł założenia Klubu Turystów Pieszych "Salamandra" zrodził się na początku lata 1962 roku, podczas odpoczynku na trasie X Rajdu Pieszego "Mazowsze - 1962", z metą w Płocku, w którym uczestniczyła kilkunastoosobowa grupa turystów z Łodzi.

Regulamin Klubu przyjęto na walnym zebraniu, dnia 17.10.1962 r. Głównym celem Klubu było uprawianie i popularyzowanie turystyki pieszej. W zebraniu założycielskim wzięło udział 36 osób. Byli w tym gronie między innymi: Adamski Władysław, Banaszczyk Zdzisław, Barańska Elżbieta, Błaszyk Jerzy, Borkowski Maciej, Brojer Maria, Detyniecki Wojciech, Drewniak Antoni, Drewniak Zygmunt, Gieryng Jan, Hadrowicz Krystyna, Imbro Bogdan, Keppe Zofia, Koncman Antoni, Koncman Włodzimierz, Krzciuk Lucyna, Krzywańska Wacława, Krzywański Henryk, Miecznikowski Jerzy, Marusik Jan, Stokowska Emilia, Nowacka Zofia, Ogrodniczak Jan, Przybylski Włodzimierz, Ziegler Teodor.

Zarząd Klubu ukonstytuował się dnia 5.12.1962 r. Pierwszym prezesem Klubu został wybrany koi. Henryk Krzywański. Od początku swojej działalności Klub uczestniczył corocznie w kilku regionalnych i ogólnopolskich imprezach turystyki pieszej. Klub obsługiwał również większość imprez pieszych Oddziału Łódzkiego PTTK. Członkowie Klubu brali też aktywny udział w kolejnych Ogólnopolskich Zlotach Przodowników Turystyki Pieszej, a w roku 1969 obsługiwali również taki Zlot w Spalę.

W dniach 19-20.09.1064 r. Klub organizuje swój pierwszy Rajd po Ziemi Wieluńskiej, a w roku 1965, I Rajd Niewidomych. Odbywają się też klubowe imprezy towarzyskie. O działalności Klubu informuje lokalna prasa, a na jego 5-ciolecie ukazuje się nawet artykuł w Światowidzie" autorstwa koi. Jerzego Klamanna. Funkcje prezesów Klubu pełnili w tym czasie również: kol. kol. Jan Ogrodniczak, Zofia Keppe i Paweł Suwalski.

W latach 70-tych aktywność Klubu niestety słabnie lub jest nieudokumentowana, aż w końcu zanika całkowicie i Klub ulega rozwiązaniu. Ponawiane kilkakrotnie próby jego reaktywowania okazują się również nietrwałe. Skuteczna jest dopiero inicjatywa koi. Pawła Chmury i Klub wznawia swoją działalność dnia 5.09.1995 r, włączając się od początku do obsługi lub organizacji oddziałowych i własnych imprez turystyki pieszej.

W latach 2001-2005 Klub inicjuje szereg nowych imprez turystycznych, w tym także górskich i na orientację. Prowadzi również okresowo, działalność szkoleniową na szczeblu podstawowym i ogólnym. W Klubie powstało kilka sekcji zainteresowań tematycznych, jak np.: przyrodnicza, krajoznawcza czy kolekcjonerska. Klub ogłosił także kilka, rocznych konkursów wewnętrznych, których celem jest głównie promowanie indywidualnej działalności turystyczno-krajoznawczej. Opracowany jest również własny system wyróżnień, a także prowadzony jest roczny ranking aktywności turystycznej wszystkich członków Klubu.

Od 2001 roku, Klub wydaje ponadto własny Biuletyn - Kronikę, podsumowujący dany rok działalności organizacyjnej i programowej. Prowadzona jest również "Kronika" pamiątkowa.

Aktualnie, Klub zrzesza 26 osób, z których aż 21 posiada uprawnienia Przodownika Turystyki Pieszej. Słabą stroną Klubu jest natomiast nieliczny udział młodzieży oraz znikoma ilość organizowanych wycieczek pieszych.

W ostatnim 10-cioleciu pracami Klubu kierowali kolejno koledzy:

1) Paweł Chmura (1995 - 1997)
2) Robert Szulc (1997 - 2001)
3) Jerzy Wasilewski (2001 - 2003)
4) Zenon Hofman (2003 - nadal).

Kol. Andrzej Róg

Kol. Andrzej Róg urodził się dnia 22.05.1948 roku w Łodzi. Tutaj także ukończył w 1966 roku XXVI LO. W roku 1963 rozpoczyna działalność turystyczną udziałem, a następnie współpracą przy obsłudze rajdów pieszych w Oddziale Łódzkim PTTK, do którego wstąpił dnia 3.02.1965 r. W latach 1966-69 obsługiwał większość rajdów pieszych organizowanych przez ten Oddział, w tym także nocnych. W roku 1966 brał też udział w ogólnopolskich zawodach na orientację. Uprawnienia Przodownika Turystyki Pieszej III klasy, Nr 1610, uzyskuje w roku 1968, a w latach 1970-84 rozszerza je na kolejne 12 województw. Uzyskał również uprawnienia Organizatora Turystyki PTTK oraz Przodownika Imprez na Orientację Nr 133.

W roku 1969 jest aktywnym członkiem Komitetu Organizacyjnego Ogólnopolskiego Zlotu Przodowników TP w Spalę k/Tomaszowa Mazowieckiego. W tym samym roku zostaje przewodniczącym Podkomisji ds. Imprez na Orientacje w Oddziale Łódzkim PTTK. Działa także aktywnie w Klubie Turystów Pieszych "Salamandra" przy Oddziale Łódzkim PTTK. Publikuje też artykuły o turystyce w Biuletynie OŁ PTTK. Od końca 1969 roku podejmuje pracę zawodową we Wleniu k/Jeleniej Góry. W latach 1971-75 studiuje ponadto na AWF w Poznaniu.

Pracując poza Łodzią nadal organizuje rajdy piesze w swoim środowisku zawodowym. Pełni w tym czasie również funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Turystyki Pieszej w Oddziale w Lwówku Śląskim. Zajmuje się tam także działalnością związaną z imprezami na orientację. Od 1975 roku współpracuje z ZW PTTK w Jeleniej Górze.

Od jesieni 1977 roku podejmuje pracę w Łodzi, zajmując się zawodowo wychowaniem fizycznym i sportem wśród inwalidów. Działalność turystyczną kontynuuje natomiast w nowym Oddziale PTTK Łódź - Polesie. W latach 1977-81 organizuje tam liczne rajdy piesze, pełniąc na nich głównie funkcje kierownika. Od 1983 do 1987 roku pracuje w znanym Łódzkim sanatorium Matki i Dziecka "Prząśniczka" w Arturówku. Oprócz pracy zawodowej działa nadal aktywnie w Oddziale PTTK Łódź-Polesie. Współpracuje jednak także z Oddziałem Łódzkim PTTK, do którego powraca w roku 1992.

W Oddziale Łódzkim zostaje wybrany do Komisji Turystyki Pieszej, w której pełni różne funkcje, w tym wiceprzewodniczącego do 2001 roku. Jest nadal przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej dla kandydatów i Przodowników TP.

Od 1992 roku kieruje zawodowo OSiR-em w Arturówku a następnie od jesieni 2000 roku MOSiR-em w Zgierzu, udostępniając przez wiele lat oba ośrodki na organizację licznych rajdów pieszych oraz imprez sportowych i na orientację dla PTTK z Łodzi, Zgierza i Pabianic. Jest czynnym współorganizatorem tych imprez, często nie ujawniając swego nazwiska. Dzięki przychylności kolegi A. Roga, wzrasta też w tym czasie też czasie ilość rajdów pieszych, a także obniżają się koszty organizacyjne imprez dla dzieci i młodzieży na "Jego" terenie. Oprócz tego inicjuje również nowe imprezy turystyczne, jak np.: marsze na 100 km w ciągu doby "Piechur", którymi kieruje osobiście w latach 2001-2002. W grudniu 2001 roku zostaje wybrany na funkcję skarbnika Oddziału Łódzkiego PTTK, którą pełni do dnia dzisiejszego.

Za działalność społeczną na rzecz rozwoju turystyki zostaje wyróżniony w roku 1979 Srebrną Honorową Odznaką PTTK (Nr 10039). W roku 1981 otrzymuje Srebrną Odznakę "Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży" (Nr 2384). W roku 1986 otrzymuje Złotą Honorową Odznakę PTTK (Nr 9784), a w 1987 roku Odznakę Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Posiada też srebrne i złote Odznaki Za Zasługi dla Oddziału Łódzkiego i Poleskiego.

Otrzymał również medale "50-lecia PTTK" i "50-lecia KTP ZG PTTK".

Za swoją wieloletnia, czynną działalność na rzecz popularyzacji turystyki pieszej, został wytypowany w roku 2005 na Honorowego Przodownika Turystyki Pieszej PTTK.

Opracował: Jerzy Wasilewski

ZDJĘCIA