48 Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej w Łodzi i Pabianicach

Jedną z podstawowych, a nawet najważniejszą formą turystyki jest turystyka piesza. W Polskim Towarzystwie Turystyczno - Krajoznawczym ta forma turystyki zapoczątkowana została wraz z powołaniem w 1950 r. PTTK poprzez połączenie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Nieco później, bo w 1952 roku z grona doświadczonych turystów pieszych wyłoniono grupę pierwszych przodowników turystyki pieszej. Jest to ta część kadry programowej towarzystwa, która w różnych formach (rajdy, zloty, wycieczki) organizuje piesze wycieczki, prowadzi weryfikację odznak oraz wytycza i nadzoruje szlaki turystyczne. Uprawnienia przodownika turystyki pieszej posiada w kraju około 3000 osób, a w województwie łódzkim około 100. Przy ich pomocy w 2004 r. w województwie łódzkim oddziały PTTK zorganizowały około 1000 imprez turystycznych z udziałem prawie 40000 uczestników. Przodownicy turystyki pieszej organizowali imprezy również w innych niż PTTK środowiskach oraz zweryfikowali około 1000 odznak turystyki pieszej i krajoznawczych.

Od 1958 roku przodownicy spotykają się na corocznych ogólnopolskich zlotach przodowników turystyki pieszej.

Celem zlotów, oprócz integracji środowiska, jest wytyczanie kierunków działania w obrębie takich zagadnień, jak:

  • szkolenie kandydatów na przodowników turystyki pieszej,

  • doskonalenie i interpretacja regulaminów odznaki turystyki pieszej,

  •  znakowanie i konserwacja szlaków,

  • turystyka piesza w środowisku młodzieży szkolnej.

W województwie łódzkim ogólnopolskie zloty przodowników turystyki pieszej organizowane były w latach: 1969 - Spała, 1981 - Piotrków Trybunalski, 1988 -Wieluń (woj. sieradzkie) i 2003 - Żarnów. Tegoroczny 48. Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej zorganizowany zostanie od 30 sierpnia do 4 września przez oddziały PTTK im. Kazimierza Staszewskiego w Pabianicach i Jana Czeraszkiewicza w Łodzi. Powierzenie nam przez Komisję Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK zorganizowania zlotu nie jest przypadkowe. Przodownicy turystyki pieszej organizatorów zjazdu wykazują się dużą aktywnością nie tylko w swoich oddziałach, ale również jako działacze szczebla wojewódzkiego i ogólnopolskiego. Nie sposób nie wymienić chociażby kilku nazwisk, takich jak: Zenona Topolska, Włodzimierz Przybylski, Ryszard Mamenas, Zenon Hofman z oddziału łódzkiego, Jolanta Łacwik - Becht, Tadeusz Piekarek, Aleksander Duda z Oddziału w Pabianicach.

Zlot rozpoczynamy dwudniowymi (31.08-1.09) wycieczkami po województwie.

Trzeci dzień zlotu (2.09) wykorzystany będzie na zwiedzanie Łodzi, zebranie Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK i tematyczne narady przodowników.

Uroczyste otwarcie zlotu odbędzie się w godzinach dopołudniowych 3.09 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach po czym uczestnicy wyjadą na spotkania do oddziałów PTTK w Zduńskiej Woli, Zgierzu i Łęczycy. Do Łodzi powrócą na nocleg i kolację na terenie Muzeum Kinematografii.

W niedzielę rano weźmiemy udział w mszy świętej odprawionej w intencji turystów pieszych w łódzkiej archikatedrze. Czas do obiadu wykorzystany zostanie na dalsze zwiedzanie Łodzi, a po obiedzie nastąpi uroczyste zakończenie zlotu. Laskę zlotową przejmą organizatorzy 49 OZPTP przodownicy z Olsztyna.

Pragnieniem organizatorów jest żeby w czasie zlotu nie tylko zrealizować cele programowe, ale również żeby przybliżyć 200 uczestnikom Łódź, Pabianice i wiele innych miejscowości województwa łódzkiego. W czasie kilkudniowego pobytu przodownicy będą więc mieli możliwość poznania znacznej części województwa, wyznaczonej takimi miejscowościami, jak: Spała, Tomaszów Mazowiecki, Piotrków Trybunalski, Łowicz, Skierniewice, Łęczyca, Kutno, Zduńska Wola i Sieradz.

Mamy nadzieję, że uczestnicy zlotu będą w przyszłości wracać do Łodzi i województwa łódzkiego, prowadząc jednocześnie organizowane przez siebie grupy i wycieczki. Pogląd ten jak można sądzić podzielają Urząd Marszałkowski w Łodzi, Regionalna Organizacja Turystyczna oraz wiele urzędów powiatowych, miejskich i gminnych. Dowodem tego są przesłane do organizatora materiały informacyjne, które otrzymają uczestnicy zlotu.

Za zrozumienie i pomoc serdecznie wszystkim dziękujemy.

Tekst: Edward Jabłoński

ZDJĘCIA