„Bitwa Pabianicka"
We wrześniu pabianiccy piechurzy wzięli udział w rajdzie „Bitwa o Pabianice 7 września 1939 roku”, zorganizowanym przez Urząd Miejski i Koło Krajoznawcze PTTK w Pabianicach.
Była to trzecia impreza krajoznawcza z cyklu „Poznajemy z nami nasze miasto”. Na trasę wyruszyło prawie stu piechurów z pabianickich szkół i indywidualni turyści.
- Chcieliśmy pokazać tragiczną historię początków drugiej wojny światowej w naszym mieście – powiedział Mariusz Poluchowicz z UM, komandor.
W rajdzie udział wzięły drużyny ze szkół podstawowych: 5, 8, 9, 13, 15, 17,a także indywidualni turyści. Poznawanie historii turyści rozpoczęli od dworca PKP.
- Domów przy dworcu nie było. Z daleka widać było palące się wsie Klimkowizna i Karniszewice. 7 września o godz. 10 rano Niemcy zaatakowali dworzec PKP, gdzie stał pociąg z zapasami amunicji. Na chwilę go opanowali – opowiadała Jolanta Łacwik – Becht, wicekomandor i pomysłodawca trasy.
- W walkach o dworzec kolejowy szczególnie wyróżnił się starszy strzelec Józef Kuta, który jako pierwszy dotarł do piwnicy obok stacji i ogniem z karabinu odciął Niemcom drogę . Napastnicy się wycofali.
Następnie turyści udali się do Parku Wolności. Przy pomniku 15 pułku piechoty „Wilków” kwiaty złożyli organizatorzy i porucznik Sylwester Janowski z WKU w Łodzi. Młodzież zapoznała się z motocyklami z czasów II wojny światowej, które zaprezentowali motocykliści z Dłutowskiego Klubu Motorowego.
Przy amfiteatrze uczestnicy wzięli udział w konkursach rajdowych. Następnym etapem było zwiedzanie cmentarza żydowskiego, gdzie toczyły się krwawe i zacięte walki. . – Pierwszy raz tutaj jesteśmy – mówiła większość uczestników.
Następnie uczestnicy zapalili znicze przy grobach żołnierzy polskich na cmentarzu katolickim.
Na mecie przy hotelu „Włókniarz” rozstrzygnięto konkursy rajdowe. I miejsce zajęła drużyna z SP nr 17, II m. – SP nr 5, III m. – SP nr 15.
Indywidualnie: I m. zajął Kacper Łaguniak z SP nr 8, II m. – Kacper Grala z SP nr 5, III m. – Kinga Namyślak z SP nr 15.
Honorowe Odznaki Krajoznawcze „Szlakiem Bojowym 15 Pułku Piechoty „Wilków” otrzymali: Barbara Pogorzelska, Anna Dubla, Grażyna Mleczek, Izabela Dunajczyk, Paweł Kurach i Aleksander Duda.
Gorący poczęstunek zakończył imprezę turystyczną.
Idąc ulicą Zamkową turyści poznawali zabytki Pabianic. Na punktach kontrolnych rozgrywano konkurencje sportowe i z wiedzy o mieście przygotowane przez Wojciecha Pocztę, Bożennę Golczyk, Barbarę Pogorzelską i Małgorzatę Krakowiak, działaczy PTTK.
- Mnie najbardziej podobał się zamek i pomnik koło niego – stwierdziła Angelika Janas z SP 5.
Na mecie w parku na „Zielonej Górce” rozstrzygnięto konkursy rajdowe. Drużynowo: I m. zajęło ZS nr 5, II m. – SP 1 i SP 5. Indywidualnie: I m. – Szymon Kopczyński (SP 5), II m. – Wojciech Borowski, III m. – Zuzanna Mądrakowska (SP A’Paulo).
- Następny rajd odbędzie się w maju, będziemy poznawać historię pabianickich fabrykantów – zaprosili organizatorzy.