Skarb UNESCO
Wakacyjną dwudniową wycieczkę do Krakowa zorganizował Oddział PTTK im. Kazimierza Staszewskiego w Pabianicach. Pabianiccy turyści zwiedzili Stare Miasto, Wawel i Kazimierz.
- Kraków jest pierwszą wycieczką z nowego cyklu „Skarby UNESCO” proponowaną przez PTTK. W najbliższych latach chcemy odwiedzić najważniejsze miejsca kultury polskiej – powiedzieli organizatorzy.
Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO obejmuje obiekty prezentujące unikalną wartość historyczną lub przyrodniczą. W Polsce mamy 15 obiektów w tym w Małopolsce 5, z Krakowem na czele.
Pabianiccy turyści zaczęli zwiedzanie Krakowa od Zamku Królewskiego na Wawelu. Zachwycili się komnatami królewskimi, ich wystrojem i arrasami. Następnie udali się do katedry wawelskiej. Świątynia to sanktuarium patrona Polski – św. Stanisława biskupa. Jego ołtarz i konfesja z relikwiami położony jest w centralnej części obiektu.
Turystów zaciekawił herb Pabianic usytuowany blisko ołtarza. – Herb miasta Aaron jest zarazem herbem kapituły krakowskiej, gdyż Pabianice przez kilka stuleci należało do biskupów z Krakowa – wyjaśnił Janusz Worotniak, przewodnik.
Z Wawelu turyści udali się Drogą Królewską na Rynek Główny. Jest to jeden z największych średniowiecznych placów Europy wytyczony w czasie lokacji miasta w 1257 roku. Tutaj zwiedzano Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza ukazującym sceny z życia Najświętszej Marii Panny i Jezusa Chrystusa.
- Artysta z Norymbergii wykonał w drewnie lipowym ponda dwieście figur. Ale rzeźbiarz po powrocie do rodzinnego miasta nie zaznał tam szczęścia.
Już wieczorowa porą zwiedzanie zakończono przy Pomniku Grunwaldzkim.
Drugi dzień wycieczki rozpoczęto od Sukiennic i Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku. W 1879 roku kolekcję zapoczątkował Henryk Siemiradzki, ofiarowując tworzącemu się muzeum swój obraz „Pochodnie Nerona”.
Po galerii uczestnicy wybrali się na spacer do dzielnicy Kazimierz. Niegdyś było to samodzielne miasto założone przez Kazimierza Wielkiego, gdzie osiedlali się Żydzi. Zwiedzano tam Synagogę Remuh i kirkut. Na Kazimierzu z żydowskim świątyniami sąsiadowały chrześcijańskie kościoły.
Najsłynniejszy z nich to Sanktuarium św. Stanisława. Na miejscu, gdzie teraz wznosi się klasztor Paulinów na Skałce, w 1079 r. poniósł męczeńską śmierć Stanisław ze Szczepanowa, biskup krakowski zabity na rozkaz króla Bolesława II Śmiałego.
- Po wygnaniu króla z kraju, jego następcą został brat książę Władysław I Herman. Po urodzeniu mu się syna książę podarował pabianickie dobra Kapitule Krakowskiej. Ciekawe, gdyby biskup nie zginął to może losy Pabianic inaczej by się potoczyły.
Skałka słynie również z Krypty Zasłużonych Polaków, gdzie m.in. pochowani są Karol Szymanowski, Czesław Miłosz i Jan Długosz, który był głównym fundatorem klasztoru i kościoła na Skałce.
Wycieczkę zakończyły zakupy pamiątek i obwarzanków na Starym Rynku.
- Już w we wrześniu zapraszamy na następną wycieczkę z cyklu Skarby UNESCO. Będziemy zwiedzać obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau – mówią organizatorzy.
Aleksander Duda foto: PTTK